Technologia domów z bali

W technologiach drewnianych znaczną część sukcesu stanowi drewno, którego używamy do budowy domów. Drewno musi odpowiednio długo poleżeć, by przeschło-jego wilgotność nie może przekraczać 20 %. Najlepiej, jeżeli suszy się je w specjalnej suszarni.
Następnie impregnuje się je- metodą ciśnieniowo-próżniową, lub ręcznie ( drewno smaruje się impregnatem albo zanurza w nim). Przy budowie domów z bali firma Drew-Kon używa drewna pochodzącego z Borów Tucholskich, które charakteryzuje się dobrą jakością surowca.

 

Domy z bali - technologia budowy -  płazówka
Domy z bali - technologia budowy

 

Do budowy domów używa się głównie bali z drewna świerkowego lub sosnowego, oraz różnych gatunków topoli lub osiki, olchy i  akacji, suszonego komorowo do wilgotności 18%.

Dzisiejsze domy z bali są  grubości 7-15cm w zależności od projektu . Kominy wykonujemy z prefabrykowanych elementów systemowych (np. Schiedel, Leier, IBF) .Domy ociepla się wełną mineralną, którą układa się od wewnętrznej strony i zabezpiecza przed zawilgoceniem warstwą folii. Ściany wykonujemy w konstrukcji wieńcowej z długich poziomych bali układanych jeden na drugim.