Artykuły

Ekologia i zdrowie

Surowiec naturalny, jakim jest drewno to gwarancja zdrowia. Drewno to posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, dodatkowo działa na stworzenie niepowtarzalnego, często trudnego do uzyskania w innych technologiach, mikroklimatu wnętrza budynku. W obecnych czasach coraz większą popularnością cieszą się domy z bali drewnianych. Nadają one wnętrzom niepowtarzalnego klimatu oraz zdrowej, naturalnej atmosfery...

Technologia domów z bali

W technologiach drewnianych znaczną część sukcesu stanowi samo drewno, używane do budowy domów. Drewno musi "poleżeć" w odpowiednio długim czasie, aby dokładnie przeschło. Wilgotność desek nie może przekraczać 20%. Najlepiej, jeżeli proces suszenia odbywa się w przygotowanych do tego miejscach – np. suszarni. Następnie drewno poddaje się impregnacji metodą ciśnieniowo-próżniową, lub ręczną (drewno smaruje się impregnatem albo zanurza w nim). Przy budowie takich konstrukcji, firma Drew-Kon używa drewna pochodzącego z Borów Tucholskich, które charakteryzuje się dobrą jakością surowca.

Jak odporne jest drewno

Jeżeli szukasz sposobu na skuteczne zabezpieczenie drewnianego domu przed owadami, grzybami, pleśnią i ogniem - do jego budowy wykorzystuje się się odpowiednio przygotowanego, suszonego komorowo oraz czterostronnie, struganego surowca. Suszenie drewnianych materiałów w temperaturze powyżej 60˚C eliminuje z nich bakterie, zarodniki grzybów, czy larwy owadów. Zapewnia także odpowiednią wilgotność drewna i powstrzymuje proces jego sinienia. Czterostronne struganie nadaje drewnu gładkość, które jednocześnie jest odporne na ogień.